Про нас

Регіональний ландшафтний парк Клебан-Бик Костянтинівського району створено рішенням Донецької обласної ради № 23/11-256 від 29.02.2000 року на площі 1874,0 га з метою збереження унікальних природних комплексів і об’єктів водосховища Клебан-Бик і прилеглих ділянок. Рішенням Донецької обласної ради № 4/2-37 від 23.05.2002 року територія парку була збільшена до 2142,0 га за рахунок включення природних територій Білокузьминівска і урочища Стінки. Рішенням № 4/31-775 від 23.12.2005 року територія парку знову збільшена на 758,1 га і тепер становить 2900,1 га.

 

Парк знаходиться в Костянтинівському і Бахмутському районах Донецької області і складається з дев’яти відділень. Створено парк без вилучення земель у землекористувачів.

На території парку ви познайомитеся з неповторними ландшафтами, яскравими фарбами квітучих степів, світом тварин і рослин, про існування яких ви, може бути, і не здогадувалися. І це не дивно, адже багато хто з них, з побоювання повного знищення, занесені до Червоної книги України. Єдиним шляхом для збереження зникаючих видів флори і фауни є створення заповідних територій, на яких встановлюються конкретні обмеження на ведення господарської діяльності.

 

Територія парку являє собою барвисту, нібито гірську місцевість по обидва береги Клебан-Бикського водосховища, розташованого в гирлі річки Бичок (притока річки Кривий Торець).

 

Охоронювані природні комплекси мають велике наукове значення, з їх допомогою вирішуються і практичні проблеми. На охоронюваних територіях раритетні рослини і тварини не тільки зберігаються, а й розмножуються і це дає можливість здійснювати їх розселення.

Геоморфологічний компонент природного ландшафту парку характеризується з’єднанням гряд, останців, густиною і глибиною ерозійних розчленовувань, оголеністю корінних порід, які виступають на денну поверхню суцільними грядами. Це свідчить про те, що дану територію в кам’яновугільний період покривало неглибоке тепле море. До нас дійшли сліди надзвичайного розквіту живих компонентів минулого ландшафту у вигляді скам’янілих решток рослин, коралів і молюсків.

 

Витоки назви йдуть в глиб століть. Ці пагорби бачили тисячолітнє царство скіфів, яких змінили гуни. На ці, що підносяться над степом пагорби, з повагою дивилися сармати, хозари, печеніги. На половців водив в ці краї свої дружини київський князь Володимир. За версією істориків, по цих місцях пролягав шлях дружини новгород-сіверського князя Ігоря, описаний в «Слові о полку Ігоревім». Зараз про минулі часи нагадують кам’яні фігури скіфів, що стоять на екологічній стежці Клебан-Бик.

 

Сподіваємося, що ви отримаєте задоволення від знайомства з нашим парком і у вас з’явиться бажання піклуватися про рідну землю, щедру на красу чарівної природи з неповторними видами Донбасу!