Чим годувати пташок взимку

Тяжко пташкам взимку, вони сильно страждають від холоду і голоду. Крижаний вітер гуляє, носиться між будинками і деревами, забирається і під туге пір’ячко. Не всидіти маленьким пташкам ні на землі, ні на гілці: все покрите снігом, холонуть лапки. Треба стрибати, літати, щоб як-небудь зігрітися. Ох, як важко їм доводиться! Шукають вони, де б сховатися від холоду, від страшного зимового вітру.

У мороз і заметіль птахи замовкають. Вони ховаються у затишні місця і настовбурчують пір’я, від цього їм стає тепліше. Довгу зимову ніч пташки проводять по–різному. Ворони і галки ночують невеликими зграями у парках, садах, на деревах. Дятли, повзики, синиці–гаїчки ховаються у дуплах, горобці і синиці великі – під дахами, на горищах, біля опалювальних труб.

Особливої допомоги птахи потребують узимку, коли сніг та лід вкриває усе. Їм стає важко. Вважають, що при затяжній зимі з кожних 10 синиць виживає одна.

Лютий — найважчий для птахів місяць. Місяць лютого холоду і голоду. Зима відчуває, що скоро їй доведеться поступитися своїми правами, ось вона і злиться: то морозом вдарить, то замете буревій. Найгірше, коли після денної відлиги вдарить вночі мороз і відразу заморозить сніг зверху. Така крижана кірка на снігу — наст — міцна, жорстка, слизька. Її не розбити ні слабкими лапками, ні дзьобом. Як птахам дістати під льодом їжу — травичку, зернятка? У кого немає сили пробити скло крижаної кірки, той голодує.

Але добре відомо: хто ситий, тому холод не страшний, тому ми повинні допомагати своїм маленьким, слабким пернатим друзям. Їм багато не треба. Хто дасть зерняток, хто — сальця, хто — ягід, хто — хлібних крихт. І скільки їх можна врятувати від голодної смерті! Ми можемо влаштовувати для птахів маленькі безкоштовні їдальні у дворах і прямо у себе на балконах. Можемо вивішувати з вікна шматочки хліба на ниточці або встановлювати у дворі годівниці з зерном і хлібом. Можна взяти дерев’яну паличку, висвердлити в ній ряд дірочок і залити дірочки гарячим салом — свинячим або яловичим. Потрібно дати салу охолонути і вивісити паличку за вікно, а ще краще — повісити на дерево у дворі. Веселі маленькі гості не змусять себе довго чекати. А в подяку за частування покажуть різні трюки: перекидання вниз головою, скік вбік і інші.